• Košík je prázdný.
Vyberte stránku

e-book na webu

Časté řešení prodeje e-booků vypadá následovně – na stránce platební formulář, který po spárování platby odešle e-mail s e-bookem. Pokud je e-book moc velký a jako příloha neprojde – je v e-mailu odkaz na stažení z webu. Obvykle vypadá třeba jako http://www.StrankaNaKtereProdavamEbook.cz/bld8cc45k.pdf – aby nebylo snadné e-book dohledat.

Teď ty špatné zprávy.

Ta první – váš e-book se dá najít. Někdy stačí pokročilé hledání přes Google (na stránkách jedné známější autorky si takhle stáhnete hned 3 placené soubory). Pokud Google váš e-book zatím nezachytil (což se může hned zítra změnit) – je pro běžné hledače sice nedohledatelný, ale přesto ho pořád mohou najít lidé, kteří se rozhodnou poslat na váš web robota zkoušícího jednu kombinaci po druhé (většina lidí to samozřejmě neumí a neudělá – ale pokud to umíte, strávíte nad tím 5 minut a obvykle do 24 hodin máte, co jste chtěli…)

Ta druhá – váš e-book se dá snadno sdílet. Nikdo ho totiž nemusí celý nahrávat na Ulož.to nebo jinam, ani použít celý název, podle kterého ho najdete a necháte odstranit. Stačí napsat do některého fóra třeba „ten e-book o vyšívání/tvorbě webu/výchově dětí se dá stáhnout na http://www.StrankaNaKtereProdavamEbook.cz/bld8cc45k.pdf„. Pokud dotyčný navíc použije zkracovač odkazů, odkaz bude vypadat třeba takhle: http://bit.ly/2aspFOw (schválně na něj zkuste kliknout a prohlédnout si adresní řádek) – a nemáte nejmenší šanci ho najít a zneškodnit.

Co s tím? Používejte Easy Digital Downloads.

Easy Digital Downloads je profesionální řešení pro prodej hudby, e-booků, videí či fotografií – které navíc samo o sobě nic nestojí. Bezpečnost a ochrana prodávaných souborů jsou jeho základní součástí.

Váš e-book je sice stále nahraný na webu, ale stránka je chráněná proti přímému přístupu. Nedá se najít, nedá se stáhnout bez odkazu. Přitom se soubor s vaším e-bookem stále jmenuje Jak vyšít slunce křížkovým stehem.pdf, nikoliv bld8cc45k.pdf, jako v předchozí ukázce.

Odkaz na stažení je generovaný pro každý nákup zvlášť. Pokud si tedy objednáte stejný e-book 2x hned po sobě, dostanete pokaždé jiný, „náhodně“ generovaný odkaz (náhoda má samozřejmě systém, ale dost složitý na to, aby se nedal rozklíčovat). Co když někdo nasdílí ten? Zas tak moc se nestane…

Odkazu na stažení se totiž dají nastavit 2 atributy – jak dlouho je platný, a kolikrát z něj lze obsah stáhnout. Běžné nastavení platnosti je 24 hodin (je na vás, zda to chcete změnit). Obsah můžete povolit stáhnout třeba jen jedinkrát – v ten okamžik je jeho sdílení zcela zbytečné, odkaz po prvním stažení přestane fungovat.

Mimochodem, kliknutí na funkční odkaz nezpůsobí zobrazení pdf rovnou v prohlížeči, odkud si ho následně musí zákazník uložit do počítače – obsah se po kliknutí prostě rovnou stáhne.

Jak zabránit vystavení e-booku na Ulož.to a jiné podobné weby už jsme psali v jednom z předchozích článků, pokud se pirátů obáváte nebo již máte negativní zkušenost, určitě si ho také přečtěte.

Ať se vám daří!

Lucie Haberlová