• Košík je prázdný.
Vyberte stránku

Jak nastavit celý systém

Zaujal vás systém Cleverstart a chcete prodávat své produkty bez zbytečných nákladů?  Potřebujete více informací o tom, jak celý systém funguje? Váháte, jestli zvládnete nastavit vše sami?
Pak čtěte dál!

WordPress

wordpress_logo1Základem je webová stránka s nainstalovaným redakčním systémem WordPress. Pokud si na instalaci netroufáte, můžete si pořídit doménu a hosting u Blueboardu a WordPress nahrát jedním kliknutím v administraci (na tomhle webu jsme to udělali stejně) 🙂

Šablona

 Aby Váš web hezky vypadal, budete potřebovat tzv. šablonu. Po přihlášení do WordPressu najdete několik základních šablon v záložce Vzhled/Šablony. Pokud si svůj web představujete jinak, stačí zadat do vyhledávače Google heslo „wordpress template“. Pokud za ni nechcete platit, přidejte slovo „free“. šablona pro WP může být v podstatě jakákoliv, výběr zajímavých šablon najdete například na stránce https://colorlib.com/wp/free-flat-design-wordpress-themes/.
Vyberte si z nepřeberné nabídky nový vzhled vašeho webu a zvolenou šablonu stáhněte (Download) do počítače. Ve WordPressu v záložce Vzhled/Šablony klikněte na Instalovat, a na další stránce na Nahrát Šablonu. Vyberte soubor v počítači, nahrajte jej a nový vzhled vyberte jako aktivní.

Easy Digital Downloads

edd-sittingPak přejděte do záložky Pluginy a klikněte na tlačítko Instalace pluginů. Do vyhledávacího řádku zadejte „easy digital downloads“, potvrďte a tlačítkem Instalovat zvolený plugin nainstalujte. Po dokončení instalace klikněte na aktivovat plugin.

Tímto jednoduchým krokem jste zprovoznili nejdůležitější součást vašeho prodejního webu. Plugin EDD zajišťuje kompletní proces prodeje e-booku nebo jiného digitálního obsahu. E-book do něj stačí nahrát a stanovit cenu, případně přidat popis.

Pluginy pro platbu

gopay_bannery-barevneAbyste mohli přijímat platby za prodávané produkty, pokračujte instalací platebních pluginů (pokud nabízíte pouze produkty zdarma, je váš systém už v tuto chvíli připravený k provozu). Zakoupené plugin(y) Platební brána GoPay pro EDD a Bankovní převod pro EDD si stáhněte do počítače.

Opět přejděte do záložky Pluginy a klikněte na tlačítko Instalace pluginů. Klikněte na Nahrát plugin, vyberte soubor v počítači, nahrajte jej a klikněte na aktivovat plugin. Stejně postupujte i s druhým pluginem.

Teď již stačí nastavit platební údaje. V záložce ED Download/Konfigurace klikněte na záložku Platební brány. Zaškrtněte platební brány, které budete používat, a níže na stránce zadejte údaje k vašemu bankovnímu účtu / údaje, které jste obdrželi z GoPay pro testovací platby. Dole na stránce klikněte na Uložit změny. Pokud používáte pouze bankovní převod, pak je nastavení plateb hotovo.

Testovací mód GoPay

Pro zprovoznění Platební brány GoPay budete muset provést pár testovacích plateb – nahoře na stránce zapněte Testovací mód a dole opět tlačítkem potvrďtě změny. Do EDD nahrajte testovací soubor ke stažení a proveďte několik zkušebních nákupů s platbou přes GoPay (u každé se můžete rozhodnout, zda proběhne v pořádku, nebo bude zamítnuta).

Aby testování platební brány od GoPay proběhlo v pořádku, bude potřeba nastavit listener. Nebojte se, je to zcela jednoduché: Stačí na podporu GoPay napsat, že listener je nastaven na http://www.vaše-stránky/?edd-listener=gopay. Pro příklad zde na cleverstartu je listener nastaven na http://www.cleverstart.cz/?edd-listener=gopay.

Zkontrolujte výsledky zkušebních nákupů v ED Downloads/Historie plateb – pokud je vše v pořádku, požádejte GoPay o údaje pro ostrý provoz. Jakmile je obdržíte, zadejte je v Konfiguraci EDD a vypněte testovací mód. Váš systém je připraven přijímat platby.

Prodej produktů

Pro nabídnutí produktů vašim zákazníkům teď můžete buďto přidat do menu odkaz na stránku s obsahem (EDD vytváří samostatnou stránku pro každý produkt automaticky), nebo vložit tlačítko pro stažení/zakoupení e-booku (či jiného obsahu) do jakékoliv stránky či příspěvku – po instalaci EDD se v editoru příspěvků objeví tlačítko pro vložení nahraného obsahu.


Po potvrzení nákupu se zákazníkovi zobrazí číslo účtu pro platbu převodem nebo platební brána s výběrem platebních metod (platba kartou/online bankovní převod). Po úspěšně provedené platbě  přes GoPay se platba v administraci EDD automaticky zobrazí jako dokončená a zákazník obdrží e-mail s odkazem na stažení e-booku.Platbu bankovním převodem je třeba po přijetí potvrdit ručně, odkaz na stažení se opět odešle automaticky. V administraci EDD lze nastavit, jak dlouho po zaplacení bude odkaz aktivní (jako prevence před šířením odkazu na stažení).

Při platbě přes GoPay tak probíhá celý proces zcela automaticky, majitel stránky pouze obdrží e-mail s informací, že byl uskutečněn nákup.

Prodejní doklad

EDD zasílá automaticky pouze potvrzení o nákupu v podobě e-mailu. Ten můžete v záložce ED Downloads/Konfigurace/Emaily nastavit tak, aby ho bylo možné použít i jako prodejní doklad či fakturu (pokud jste plátci DPH).

Pokud svým zákazníkům chcete zasílat i fakturu v PDF formátu, můžete buďto využít placeného pluginu PDF Invoice for EDD, nebo instalovat plugin Receiptful (zdarma). Ten umožňuje vytvořit hezčí e-mail s odkazem na stažení a automaticky přidává PDF fakturu.

Mautic

Mautic_Logo_LBPro následnou komunikaci se zákazníky, kteří si stáhli e-book zdarma nebo již nakoupili, můžete použít emailingový systém Mautic. Ten již nefunguje pod WordPressem, ale instaluje se na doménu samostatně.

Do něj lze snadno převést kontakty zákazníků z EDD a pokračovat v komunikaci s nimi prostřednictvím přívětivě vypadajících newsletterů či jiných prostředků email-marketingu.